PKG.2B.306.CYMD92Z
Mfr.Part #
PKG.2B.306.CYMD92Z
Description
LBR KEYG 6C CHR 9.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Features :
Chrome
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Gold
Voltage Rating :
Cable Opening :
0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
12A
Shielding :
Shielded
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
6
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.2B.306.CYMD92Z Overview
PKG.2B.306.CYMD92Z Features
2B series
PKG.2B.306.CYMD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.306.CYMD92Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER