PKG.2B.306.CLLD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.306.CLLD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Shell Size - Insert :
306
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Diameter :
19.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
Current Rating :
12A
Number of Positions :
6
Length :
47mm
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
G
Contact Style :
Socket
Series :
2B
Datasheets
PKG.2B.306.CLLD82
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.306.CLLD82 Overview
PKG.2B.306.CLLD82 Features
2B series
PKG.2B.306.CLLD82 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.306.CLLD82 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER