PKG.2B.306.CLLD72Y
Mfr.Part #
PKG.2B.306.CLLD72Y
Description
LBR KEYG 6C CHR 7.2MM D
6
Package :
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Silver
Current Rating (Amps) :
12A
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
G
Product Status :
Active
Applications :
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Brass, Chrome
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Features :
Backshell
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.2B.306.CLLD72Y Overview
PKG.2B.306.CLLD72Y Features
2B series
PKG.2B.306.CLLD72Y Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.306.CLLD72Y Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER