PKG.2B.306.CLLD52
Mfr.Part #
PKG.2B.306.CLLD52
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
6
Diameter :
19.2mm
Current Rating :
12A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
306
Length :
47mm
Datasheets
PKG.2B.306.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.306.CLLD52 Overview
PKG.2B.306.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.306.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.306.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER