PKG.2B.305.CLLD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.305.CLLD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Bronze
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Diameter :
19.2mm
Number of Positions :
5
Length :
47mm
Ratings :
IP50
Series :
2B
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
305
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Current Rating :
14A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.305.CLLD72Z Overview
PKG.2B.305.CLLD72Z Features
2B series
PKG.2B.305.CLLD72Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.305.CLLD72Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER