PKG.2B.305.CLLD62
Mfr.Part #
PKG.2B.305.CLLD62
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Chrome
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Contact Material :
Bronze
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Series :
2B
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Current Rating :
14A
Diameter :
19.2mm
Length :
47mm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
5
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
305
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Datasheets
PKG.2B.305.CLLD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.305.CLLD62 Overview
PKG.2B.305.CLLD62 Features
2B series
PKG.2B.305.CLLD62 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.305.CLLD62 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER