PKG.2B.305.CLLD52
Mfr.Part #
PKG.2B.305.CLLD52
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Series :
2B
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
47mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Diameter :
19.2mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
14A
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
305
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Number of Positions :
5
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
PKG.2B.305.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.305.CLLD52 Overview
PKG.2B.305.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.305.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.305.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER