PKG.2B.304.CYMD82
Mfr.Part #
PKG.2B.304.CYMD82
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Diameter :
19.2mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
304
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
15A
Color :
Silver
Number of Positions :
4
Termination :
Crimp
Series :
2B
Orientation :
G
Length :
47mm
Datasheets
PKG.2B.304.CYMD82
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.304.CYMD82 Overview
PKG.2B.304.CYMD82 Features
2B series
PKG.2B.304.CYMD82 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.304.CYMD82 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER