PKG.2B.304.CLLD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.304.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
304
Number of Positions :
4
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
15A
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Diameter :
19.2mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell
Contact Material :
Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Series :
2B
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Length :
47mm
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Datasheets
PKG.2B.304.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.304.CLLD52 Overview
PKG.2B.304.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.304.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.304.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER