PKG.1K.308.CLLC55Z
Mfr.Part #
PKG.1K.308.CLLC55Z
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
8
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
5A
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Shell Size - Insert :
308
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.1K.308.CLLC55Z Overview
PKG.1K.308.CLLC55Z Features
1K series
PKG.1K.308.CLLC55Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1K.308.CLLC55Z Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER