PKG.1K.304.CLLK85
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.1K.304.CLLK85
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
4
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
1k
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
304
Datasheets
PKG.1K.304.CLLK85
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.1K.304.CLLK85 Overview
PKG.1K.304.CLLK85 Features
1K series
PKG.1K.304.CLLK85 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1K.304.CLLK85 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER