PKG.1K.302.CYMC45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.1K.302.CYMC45
Manufacturer
LEMO
Description
LKR KEYG 2C CHR 4.5MM C
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
1k
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Current Rating (Amps) :
15A
Voltage Rating :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Material :
Bronze
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
302
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Orientation :
G
Applications :
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Datasheets
PKG.1K.302.CYMC45
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.1K.302.CYMC45 Overview
PKG.1K.302.CYMC45 Features
1K series
PKG.1K.302.CYMC45 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1K.302.CYMC45 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER