PKG.1B.316.CLLD72
Mfr.Part #
PKG.1B.316.CLLD72
Description
LBR KEYG 16C CHR 7.2MM D
Length :
40.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shielded
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Features :
Brass, Chrome
Product Status :
Active
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Primary Material :
Metal
Current Rating :
1.5 A
Diameter :
15.8 mm
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Package :
Bulk
Housing Material :
Brass
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size - Insert :
316
Socket
Applications :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Datasheets
PKG.1B.316.CLLD72
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.1B.316.CLLD72 Overview
PKG.1B.316.CLLD72 Features
1B series
PKG.1B.316.CLLD72 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1B.316.CLLD72 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER