PKG.1B.308.CLLD76
Mfr.Part #
PKG.1B.308.CLLD76
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
15.8mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Cable Opening :
0.283 ~ 0.299 (7.20mm ~ 7.60mm)
Contact Material :
Bronze
Feature :
Shell Size - Insert :
308
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
40.5mm
Number of Positions :
8
Current Rating :
5A
Datasheets
PKG.1B.308.CLLD76
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.1B.308.CLLD76 Overview
PKG.1B.308.CLLD76 Features
1B series
PKG.1B.308.CLLD76 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1B.308.CLLD76 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER