PKG.1B.305.CLLD42
Mfr.Part #
PKG.1B.305.CLLD42
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Ratings :
IP50
Length :
40.5mm
Current Rating :
9A
Chrome
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
5
Shell Size - Insert :
305
Diameter :
15.8mm
Socket
Feature :
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Datasheets
PKG.1B.305.CLLD42
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.1B.305.CLLD42 Overview
PKG.1B.305.CLLD42 Features
1B series
PKG.1B.305.CLLD42 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1B.305.CLLD42 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER