PKG.1B.302.CLLM31Z
Mfr.Part #
PKG.1B.302.CLLM31Z
Description
LBR KEYG 2C CHR 3.1MM M BR
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Voltage Rating :
Shell Size - Insert :
302
Current Rating (Amps) :
15A
Number of Positions :
2
Current Rating :
15 A
Diameter :
15.8 mm
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Applications :
Cable Opening :
0.106 ~ 0.122 (2.70mm ~ 3.10mm)
Chrome
Shell Size, MIL :
Brass, Chrome
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Features :
Length :
40.5 mm
Silver
Housing Material :
Brass
Number of Contacts :
2
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
RoHS :
Non-Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.1B.302.CLLM31Z Overview
PKG.1B.302.CLLM31Z Features
1B series
PKG.1B.302.CLLM31Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1B.302.CLLM31Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER