PKG.1B.302.CLLD62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.1B.302.CLLD62
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Feature :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
2
Diameter :
15.8mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
40.5mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
302
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Current Rating :
15A
Series :
1b
Datasheets
PKG.1B.302.CLLD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.1B.302.CLLD62 Overview
PKG.1B.302.CLLD62 Features
1B series
PKG.1B.302.CLLD62 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.1B.302.CLLD62 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER