PE1206JRM7W0R008L
Mfr.Part #
PE1206JRM7W0R008L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.008 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
889μm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Foil
Pbfree Code :
yes
Series :
PE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Resistance :
8mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PE1206JRM7W0R008L
YAGEO PE1206JRM7W0R008L
PE Series, Metal Foil, 8mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~170°C