PCJ0G102MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCJ0G102MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 4V SMD
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated DC :
4V
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.3A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current :
4.3A
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Height :
8mm
Diameter :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Size Code :
4141
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
800μA
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
JESD-609 Code :
e4
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Resistance :
13mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
2009
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Width :
10.3mm
Mount :
Surface Mount
Type :
Polymer
Capacitance :
1000µF
Series :
PCJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Silver (Ag)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PCJ0G102MCL1GS
Nichicon PCJ0G102MCL1GS
1000μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 13mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose