PCJ0E821MCL1GS
Mfr.Part #
PCJ0E821MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
Tolerance :
±20%
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Polarity :
POLARIZED
Width :
8.3mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 100kHz
Height :
12mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Surface Mount
Voltage :
2.5V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Length :
9mm
Ripple Current :
5.4A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
410µA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Datasheets
PCJ0E821MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ0E821MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Voltage:2.5V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, PCJ0E821MCL1GS pinout, PCJ0E821MCL1GS datasheet PDF, PCJ0E821MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ0E821MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ0E821MCL1GS
820μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Tape & Reel (TR) 9mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose