PCJ0E561MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCJ0E561MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
4.1A @ 100kHz
Type :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e4
Length :
9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Size Code :
Width :
8.3mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
2.5V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
560μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7mm
Series :
PCJ
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
4.1A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Voltage :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Leakage Current :
280μA
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
PCJ0E561MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ0E561MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:2.5V, PCJ0E561MCL1GS pinout, PCJ0E561MCL1GS datasheet PDF, PCJ0E561MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ0E561MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ0E561MCL1GS
560μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 13mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose