PBLS6005D,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBLS6005D,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SC-74, SOT-457
Datasheet
Download
Description
NOW NEXPERIA PBLS6005D - SMALL S
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN RESISTOR
Package / Case :
SC-74, SOT-457
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor - Base (R1) :
47k Ω
Power - Max :
600mW
Terminal Position :
Dual
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50V 60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
150mV @ 500μA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Number of Elements :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
4 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity/Channel Type :
PNP
Transistor Type :
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
80 @ 5mA 5V / 150 @ 500mA 5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Collector (Ic) (Max) :
100mA 700mA
Transition Frequency :
185MHz
Surface Mount :
yes
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Transition :
185MHz
Base Part Number :
PBLS6005
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
6
Operating Temperature (Max) :
150°C
Additional Feature :
BUILT IN BIAS RESISTOR RATIO 1
ECCN Code :
EAR99
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA 100nA
Resistor - Emitter Base (R2) :
47k Ω
Datasheets
PBLS6005D,115
NXP Semiconductors PBLS6005D,115
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363