NTF3055-100T3LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTF3055-100T3LF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lead Free :
Contains Lead
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Ta
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
74 mJ
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
14ns
Number of Terminations :
4
Power Dissipation-Max :
1.3W Ta
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
455pF @ 25V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.11Ohm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pin Count :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
9A
Transistor Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
60V
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
3A
FET Type :
N-Channel
Datasheets
NTF3055-100T3LF
onsemi NTF3055-100T3LF
N-Channel Tape & Reel (TR) 110m Ω @ 1.5A, 10V ±20V 455pF @ 25V 22nC @ 10V TO-261-4, TO-261AA
NTF3055-100T3LF Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 74 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 455pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 3A continuous drain current (ID).Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 3A.Peak drain current is 9A, which is the maximum pulsed drain current.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
NTF3055-100T3LF Features
the avalanche energy rating (Eas) is 74 mJ
a continuous drain current (ID) of 3A
based on its rated peak drain current 9A.