NSP500JB-6R2
Mfr.Part #
NSP500JB-6R2
Description
RES 6.2 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance :
6.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
NSP500JB-6R2
FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, 5W, Wirewound,