NSP500JB-0R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSP500JB-0R1
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Series :
NSP
Number of Terminations :
2
Resistance :
100MOhm
Composition :
Wirewound
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-0R1
FIXED RESISTOR, 100mOhm, 5W, Wirewound,