NSP500JB-0R39
Mfr.Part #
NSP500JB-0R39
Description
RES 0.39 OHM 5% 5W AXIAL
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
390mOhm
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Datasheets
NSP500JB-0R39
FIXED RESISTOR, 390mOhm, 5W, Wirewound,