NSP500JB-0R24
Mfr.Part #
NSP500JB-0R24
Description
RES 0.24 OHM 5% 5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Size Code :
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
240mOhm
Datasheets
NSP500JB-0R24
FIXED RESISTOR, 240mOhm, 5W, Wirewound,