NSP500JB-0R36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSP500JB-0R36
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.36 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Power (Watts) :
5W
Packaging :
Bulk
Resistance :
360mOhm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
NSP
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size Code :
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
NSP500JB-0R36
FIXED RESISTOR, 360mOhm, 5W, Wirewound,