NSP500JB-0R3
Mfr.Part #
NSP500JB-0R3
Description
RES 0.3 OHM 5% 5W AXIAL
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
300mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Size Code :
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-0R3
FIXED RESISTOR, 300mOhm, 5W, Wirewound,