NSP500JB-3R9
Mfr.Part #
NSP500JB-3R9
Description
RES 3.9 OHM 5% 5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Resistance :
3.9Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Power (Watts) :
5W
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
NSP500JB-3R9
FIXED RESISTOR, 3.9Ohm, 5W, Wirewound,