NSP500JB-2R4
Mfr.Part #
NSP500JB-2R4
Description
RES 2.4 OHM 5% 5W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power (Watts) :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
2.4Ohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Datasheets
NSP500JB-2R4
FIXED RESISTOR, 2.4Ohm, 5W, Wirewound,