NSP500JB-2R2
Mfr.Part #
NSP500JB-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 5W AXIAL
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Resistance :
2.2Ohm
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
5W
Size Code :
Datasheets
NSP500JB-2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 5W, Wirewound,