NSP500JB-1R2
Mfr.Part #
NSP500JB-1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 5W AXIAL
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.2Ohm
Power (Watts) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Datasheets
NSP500JB-1R2
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, 5W, Wirewound,