NSP500JB-0R51
Mfr.Part #
NSP500JB-0R51
Description
RES 0.51 OHM 5% 5W AXIAL
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
510mOhm
Lead Diameter :
0.8 mm
Power (Watts) :
5W
Datasheets
NSP500JB-0R51
FIXED RESISTOR, 510mOhm, 5W, Wirewound,