NEH15M50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEH15M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V AXIAL
Stock
207
In Stock :
207
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.512" L (6.00mm x 13.00mm)
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Capacitance :
15 µF
Polarization :
Polar
Series :
NEH
Package / Case :
Axial, Can
Package :
Bag
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
50 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Datasheets
NEH15M50
NTE Electronics, Inc. NEH15M50
NEH 15 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.236" Dia x 0.512" L (6.00mm x 13.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can