NEH1000M50FF
Mfr.Part #
NEH1000M50FF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V AXIAL
Size / Dimension :
0.630" Dia x 0.906" L (16.00mm x 23.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Capacitance :
1000 µF
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
Ratings :
Datasheets
NEH1000M50FF
NTE Electronics, Inc. NEH1000M50FF
NEH 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia x 0.906" L (16.00mm x 23.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can