NEH1000M16ED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEH1000M16ED
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
Stock
491
In Stock :
491
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
NEH
Package / Case :
Axial, Can
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
16 V
Polarization :
Polar
Capacitance :
1000 µF
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.826" L (10.00mm x 21.00mm)
Ratings :
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bag
Product Status :
Active
Datasheets
NEH1000M16ED
NTE Electronics, Inc. NEH1000M16ED
NEH 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia x 0.826" L (10.00mm x 21.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can