NEH1000M6.3DC
Mfr.Part #
NEH1000M6.3DC
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V AXIAL
Stock
664
In Stock :
664
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Capacitance :
1000 µF
Voltage - Rated :
6.3 V
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.669" L (10.00mm x 17.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
NEH1000M6.3DC
NTE Electronics, Inc. NEH1000M6.3DC
NEH 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia x 0.669" L (10.00mm x 17.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can