NEH1000M10DD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEH1000M10DD
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Stock
164
In Stock :
164
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.826" L (10.00mm x 21.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Bag
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
10 V
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Ratings :
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
NEH
Capacitance :
1000 µF
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
NEH1000M10DD
NTE Electronics, Inc. NEH1000M10DD
NEH 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.394" Dia x 0.826" L (10.00mm x 21.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can