MMA02040C4701FB300
Mfr.Part #
MMA02040C4701FB300
Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 0.4W 0204
Operating Supply Voltage :
200V
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Published :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
Resistance :
4.7kOhm
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
200V
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
400mW
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size Code :
Series :
MMA - Professional
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.4mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Vishay MMA02040C4701FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMA - Professional Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C