MLFM1FTC91R0
Mfr.Part #
MLFM1FTC91R0
Package / Case
MELF, 0207
Description
RES, MELF, 0207, 91 OHM, 1%, 50
Working Voltage :
350
Failure Rate :
Voltage Rating :
350 V
Power Rating :
1 W
Size Code :
207
Length :
5.9 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
MELF, 0207
Package Length :
5.9
Diameter :
2.2 mm
Resistance :
91 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
1W