MKL16Z32VFT4R
Mfr.Part #
MKL16Z32VFT4R
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48QFN
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Speed :
48MHz
Clock Frequency :
32MHz
Height Seated (Max) :
1mm
ROM (words) :
HTS Code :
Series :
Kinetis KL1
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, TSI, UART/USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ARM® Cortex®-M0+
On Chip Program ROM Width :
8
Data Converter :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
Width :
7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
4K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.9V
Number of Terminations :
48
Supply Voltage :
1V
Terminal Form :
NO LEAD
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.1V
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Length :
7mm