PIC16F506-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F506-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
Number of Pins :
14
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of A/D Converters :
1
CPU Family :
PIC
Data Converter :
A/D 4x8b
Oscillator Type :
Internal
Max Frequency :
20 MHz
Radiation Hardening :
11
Number of Timers - General Purpose :
1
Operating Temperature Classification :
Industrial
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 4x8b
No
RoHS :
Details
Device Core :
PIC
Clock Freq :
20(MHz)
Pbfree Code :
yes
Memory Type :
Flash
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Min Supply Voltage :
2 V
Core Architecture :
Connectivity :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
14
Core Processor :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
2/5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Tradename :
Bit Size :
8
Number of Ethernet Channels :
Number of ADC Channels :
3
Number of I/Os :
12 I/O
Number of SPI Channels :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
20MHz
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
700mW
Has ADC :
yes
Power Dissipation (Max) :
700(mW)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
85C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Lead Free :
Lead Free
Device Core Size :
8(b)
Schedule B :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of I2C Channels :
Microchip
Memory Size :
1.5kB
Number of Programmable I/O :
12
Mount :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Pin Count :
Family Name :
PIC16F
Series :
PIC® 16F
Maximum Expanded Memory Size :
3kB
Supplier Device Package :
14-SOIC
Base Part Number :
PIC16F506
Total Internal Ram Size :
67B(kB)
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
RAM Size :
67 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.5mm
Rad Hardened :
Mounting Style :
SMD/SMT
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Programmable :
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
# I/Os (Max) :
12
Product :
MCU
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Supply Voltage :
5V
Instruction Set Architecture :
RISC
Length :
8.65mm
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Package Type :
SOIC N
Number of Bits :
8
Width :
3.9mm
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Number of UART Channels :
Mounting :
Base Product Number :
PIC16F506
Supply Current-Max :
2mA
Operating Supply Voltage (Max) :
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
PIC16F506-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F506, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F506-I/SL pinout, PIC16F506-I/SL datasheet PDF, PIC16F506-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-I/SL ,we also offer PIC12F510T-I/SN, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F506-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-I/SL Overview
PIC16F506-I/SL Features
  • 8-bit CMOS microcontroller
  • 1.5KB of flash memory
  • Internal oscillator with selectable frequencies
  • Low power consumption modes
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • 25 mA source/sink current I/O
  • Two analog comparators
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V)