MKL14Z32VFM4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL14Z32VFM4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Published :
Base Part Number :
MKL14Z32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
HTS Code :
Power Supplies :
1.8/3.3V
RAM Size :
4K x 8
Number of I/O :
28
Series :
Kinetis KL1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
Supply Current-Max :
7.8mA
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
32
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 9x12b
Qualification Status :
Not Qualified
Oscillator Type :
Internal
Clock Frequency :
32MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-30 Code :
S-XQCC-N32
DMA Channels :
yes
Speed :
48MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Type :
Flash
Width :
5mm
Core Size :
32-Bit
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
ECCN Code :
3A991.A.2
CPU Family :
CORTEX-M0
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Length :
5mm
Terminal Pitch :
0.5mm