MKL14Z32VLK4
Mfr.Part #
MKL14Z32VLK4
Package / Case
80-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 80FQFP
Data Converter :
A/D 16x12b
Number of I/O :
70
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Additional Feature :
12-BIT ADC AVAILABLE
Supply Current-Max :
7.8mA
Width :
12mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
80-LQFP
Supply Voltage :
3.3V
Clock Frequency :
32MHz
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
80
Length :
12mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
HTS Code :
Speed :
48MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V