MKL14Z32VFT4
Mfr.Part #
MKL14Z32VFT4
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48QFN
Stock
267
In Stock :
267
Number of Terminations :
48
Data Converter :
A/D 15x12b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Oscillator Type :
Internal
Mounting Type :
Width :
7mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Series :
Kinetis KL1
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
HTS Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Supply Current-Max :
7.8mA
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
CPU Family :
CORTEX-M0
DMA Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7mm
Published :
2002
Height Seated (Max) :
1mm
Speed :
48MHz
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
3 (168 Hours)
Additional Feature :
12-BIT ADC AVAILABLE
Core Size :
32-Bit
ROM (words) :
32768
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
0.5mm