MKL14Z32VLH4
Mfr.Part #
MKL14Z32VLH4
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Number of Terminations :
64
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Data Converter :
A/D 16x12b
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
12-BIT ADC AVAILABLE
Published :
Series :
Kinetis KL1
Number of I/O :
54
RAM Size :
4K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Clock Frequency :
32MHz
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
ROM (words) :
Length :
10mm
Packaging :
Tray
Width :
10mm
Package / Case :
64-LQFP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.5mm
ECCN Code :
3A991.A.2
CPU Family :
CORTEX-M0
Supply Current-Max :
7.8mA
Speed :
48MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Height Seated (Max) :
1.6mm
260
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA