MCU0805MD4221BP500
Mfr.Part #
MCU0805MD4221BP500
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
MCU 0805-25 0.1% AT P5 4K22
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tolerance :
±0.1%
Product Type :
Thin Film Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
MCU AT - Precision
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Resistance :
4.22 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.62mm)
Base Product Number :
MCU0805
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Datasheets
MCU0805MD4221BP500
MCU AT - Precision Series, Thin Film, 4.22 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C