MCT0603ME9090BP500
Mfr.Part #
MCT0603ME9090BP500
Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
909Ohm
Series :
MCT AT - Precision
Packing Method :
TR, Paper
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Vishay MCT0603ME9090BP500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCT AT - Precision Series, Thin Film, 909Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C