MCT06030C1002DP500
Mfr.Part #
MCT06030C1002DP500
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0603
Resistance :
10 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Encoders
Features :
Anti-Sulfur
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm)
RoHS :
Details
Product Type :
Encoders
Sensata
Subcategory :
Series :
H25
Brand :
BEI Sensors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
Composition :
Thin Film
Vishay MCT06030C1002DP500
H25 Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C